Ako a prečo oplotiť bazén
Možno sa vám zdá oplotenie bazéna ako zbytočnosť, ale ak máte doma deti alebo zvieratá, potom to berte skôr ako nutnosť. Hoďte za hlavu to, že sa vám bazén bez plotu na voľnej záhrade páči viac, a vyberte funkčný aj pekný plot. Nebudete sa musieť neustále strachovať, že vám mimo času určeného na kúpanie do bazéna spadne malé dieťa alebo sa v ňom aj napriek zákazu vykúpe váš chlpatý maznáčik. Pridanou hodnotou je zatienenie, ktoré sa ľahko primontuje na plot a dopraje vám súkromie pri kúpaní.
ČO SA V ČLÁNKU DOČÍTATE:
Plot okolo bazéna – bezpečie na prvom mieste
Ak si určíte ako prioritu ochranu vašich detí pred možným pádom do bazéna, potom voľte mohutné a dostatočne vysoké oplotenie po celom obvode bazéna. Čo je to dostatočne vysoké? Minimálne 1,1 metra. Na vstup využite plotovú bránku, ktorá sa dá zamknúť, aby si ju deti samy neotvorili. Ak nechcete byť pri šantení pri kúpaní obmedzení úzkym vstupom nie príliš širokej bránky, zvoľte rovno dvojkrídlovú bránu alebo bránku z každej strany oplotenia, aby sa dalo k vode ľahko prichádzať z viacerých strán.
Ak plot okolo bazéna pripevňujete k inému materiálu a typu zábrany, napríklad k omietke domu, kamennej stene alebo napríklad k stromu, dajte si na mieste zapojenia záležať a uistite sa, že je spoj dostatočne pevný a stabilný. Pokiaľ nepôjde o mobilné oplotenie zasadené do betónových podstavcov, stĺpiky betónujte rovnako ako pri bežnom plote. Nestačí ich zahrnúť do štrku alebo hliny.
DOBRÁ RADA
Oplotenie neplánujte príliš ďaleko od bazéna, ani tesne k vode. Navrhnite si plot tak, aby ste sa mohli ku krajom pohodlne dostať s čistiacou technikou alebo si okolo domáceho kúpaliska roztiahnuť deku na opaľovanie a piknik.
Aké typy oplotenia sa hodia k bazénu
Základná dilema spočíva v tom, či bude bezpečnostná zábrana pri bazéne natrvalo, alebo iba na prechodný čas, napríklad kým deti vyrastú. Na dočasné oplotenie je možné využiť mobilné oplotenie, ktoré sa ľahko skladá, presúva a nevyžaduje žiadne hĺbenie dier ani betónovanie.
Ak bude plot stáť okolo vody už napevno, máte na výber z klasického oplotenia, my však odporúčame poobzerať sa skôr po plotových paneloch, ktoré sú pevné, dobre sa montujú, neprehýbajú sa a pekne vyzerajú. Na zatienenie na ne pripevnite tieniacu tkaninu alebo pred ne vysaďte živý plot. Vybrať môžete aj zvárané siete, ktoré sú pevnejším pletivom predávaným v kotúči. Keby ste sa rozhodli pre okrasné záhradné pletivá, je nutné počítať s tým, že oplotenie nebude také pevné.
Zatienenie bazéna – dostatok súkromia
Väčšinou sú bazény umiestnené v záhrade, kam všetci okoloidúci a susedia dobre vidia. V takých prípadoch sa hodí doplniť oplotenie o tienenie plota. Môže ísť o zelenú tieniacu tkaninu, živý plot alebo štiepaný bambus. Bambus a jeho prírodný vzhľad pôsobí príjemne, ale tieniaca tkanina funguje navyše aj ako ochrana proti vetru a prachu. Podrobne sme opísali výhody a použitie jednotlivých typov zatienenia v článku v poradni.
Související články
- Ako vybrať tieniacu tkaninu na plotChcete sa ochrániť pred slnkom alebo mať súkromie a ukryť sa pred zvedavými pohľadmi susedov?...
- Ako a čím oplotiť ohradu?Pokiaľ patríte medzi farmárov a pýšite sa menším či väčším počtom hospodárskych zvierat, tak ste...
- Postup montáže plotu PANTANET FAMILYV krátkom videu uvidíte montáž obľúbeného oplotenia PANTANET FAMILY.
- Návod na montáž priemyselných panelovPlot z priemyselných panelov je zváraný plot s pozinkovanou alebo poplastovanou povrchovou...