Tipy na záhradu: Prebuďte ju na jar do plnej parády
Zo zimného spánku sa potrebujú prebudiť všetci. My ľudia postupne zhadzujeme vrstvy teplého oblečenia a jarná únava mizne s predlžujúcimi sa dňami a so zelenajúcimi sa lúkami. Kríky, stromy a trávniky čakajú, až ich niekto zbaví zimného neporiadku, ostrihá a prihnojí a malé sadenice zeleniny či jednoročných rastlín čakajú v sadbovačoch, až ich konečne vysadíme na záhony. Pozornosť si zaslúži tiež záhradné vybavenie a oplotenie.
1. Trávnik
Trávnik je okrasou každej záhrady. Či už preferujete perfektne nakrátko ostrihaný okrasný, alebo dlhší porast so sedmikráskami a púpavami, prospeje mu jarné našuchorenie. Hrabľami z neho vyčešte hnijúce lístie, úlomky a suché rastliny. Preriedené miesta dosajte a trávu pohnojte. S prvým kosením počkajte minimálne do druhej polovice marca. Hovorí sa, že po prvý raz, by mala kosačka na trávu vyjsť, až rozkvitne zlatovka.
2. Zostrih
Zostrih prospeje okrem trávnika i kríkom a stromom. Hlavné zostrihy sa síce robia na jeseň, ale jarná úprava zaistí bohaté kvitnutie a krajší vzhľad rastliny nielen pre nadchádzajúcu sezónu. Pri okrasných kríkoch odstráňte hlavne zmrznuté alebo inak odumreté vetvy. Ak krík rastie už viac rokov, môžete tesne pri zemi ostrihať i najstaršie vetvy, aby sa rastlina sama prirodzene omladzovala. Obzvlášť ľubovníky, ibišteky, budleje a nízke tavoľníky ocenia pravidelný jarný rez, aby mohli s prichádzajúcou jarou obraziť. Pri stále zelených kríkoch dosiahnete jarným strihaním tvarovanie, tiež ich presvetlíte a rastline tým uľavíte. Pri rododendronoch a azalkách buďte s rezom opatrný a pokiaľ máte mladé rastliny, nestrihajte ich vôbec. Na pravidelnú "skracovaciu" úpravu nezabudnite ani pri ružiach, vrese či pri popínavých rastlinách.
Marec je tiež čas na vylepšenie jesenných prerezávaniach ovocných stromov. Nemalo by ale byť menej ako 5 °C ani ostro svietiť slniečko. Jarné krátenie urobte kvôli tvarovaniu stromu a podpore plodnosti. Tiež odstráňte vetvy, ktoré cez zimu odumreli.
3. Výsadba
Hneď ako sa
rozlúčia zamrznutí muži, vytiahnite
rýle,
motyky a šup so semienkami do zeme. Na záhony už môžete tiež zasadiť
predpestované sadenice zo sadbovačov. Ak plánujete na kúsok záhrady
rajčinový záhon, dokúpte si k nemu
špirály, aby sa rastliny mali o čo oprieť, až budú dorastať vyššie a vyššie. Pod náporom chutných plodov by sa totiž rastlina sama rozlomila.
Zasadiť na jar môžete tiež ovocné stromy, napríklad broskyne alebo marhule, a vinnú révu. Pri zakladaní vinohradu vám pomôžu vinohradnícke stĺpiky. Nezabúdajte všetky čerstvo zasadené rastliny a stromy pravidelne zalievať, aby sa ujali. A či už sadíte čokoľvek, pôdu predtým prekyprujte rýľom, motykou alebo kultivátorom kvôli dostatku kyslíka a prísunu vody.
Myslite hlavne na to, že na záhrade nemáte len záhony a sad. Ak vám na záhon behajú psy, malé deti alebo chcete len tak oddeliť okrasnú záhradu od úžitkovej či jazierko od trávnika, inšpirujte sa našim článkom o využití okrasného pletiva.
4. Opravy plotu, záhradného nábytku a doplnenie výbavy
Čas si zaslúžia tiež ostatné záhradné práce. Radi grilujete? Vylepšite si terasu či pergolu, aby sa vám tento rok pri príprave pochutín sedelo lepšie než minulý rok. Nepáči sa vám záhradný nábytok, využite svoje kutilské dovednosti a opravte ho, alebo si vyberte nový. Diera v plote môže narobiť poriadnu neplechu. Behajú vám po záhrade deti alebo štvornohé miláčiky a končia ich hračky a lopty v záhonoch či v skalke? Ohraďte ju dekoračným pletivom. Skrátka urobte si miesto, kde radi trávite voľný čas tak, aby ste se tam cítili dobre.
Čas venujte tiež zaisteniu súkromia. So zvedavými očami susedov alebo okoloidúcich je často problém, obzvlášť ak máte na záhrade bazén či pergolu. Pritom tienenie plota sa dá vyriešiť jednoducho. Pomalým variantom je výsadba popínavých rastlín alebo tují, ktoré prerastú plot a nebude cez neho vidieť. Rýchly variant je tieniaca tkanina alebo štípaný bambus.
Späť na výpis noviniek